תוכנית MBA

מטרת התוכנית הינה הכשרת מנהלים לקראת השתלבותם במגזרים השונים של הפעילות העסקית במשק.
התוכנית נועדה להקנות כלים מתקדמים בתחומי התמחות שונים במינהל עסקים, תוך חתירה להתאמתם לתנאים הייחודיים, בהם פועל המשק הישראלי.
כל סטודנט לומד באחת מארבע מגמות אפשריות: מימון, שיווק, ניהול והתנהגות ארגונית ומערכות מידע. בתוך המגמה יש לסטודנט אפשרות לבחור באשכול לימוד, מתוך שניים או שלושה, ובכך להתמקצע עוד יותר בתחום הספציפי המעניין אותו.
משך התוכנית הינו שנתיים. התוכנית תיערך במתכונת מובנית - ביום ראשון בשעות 16:00 עד 22:00 וביום שישי בשעות 8:00 עד 14:00.

קורסי התואר בתוכנית נלמדים באופן המשלב בין לימודים בקמפוס ללימודים מרחוק: יום לימודים פרונטלי אחד בשבוע בלבד ואחד דרך תוכנת הזום (יום ראשון באמצע השבוע ויום שישי לסירוגין). מעבר ללימודי התואר, על כל סטודנט למלא את חובות יהדות ואנגלית, בהתאם לדרישות הכלליות לתואר שני.

הערה חשובה: מועדי הבחינות בקורסי התואר במנהל עסקים יתקיימו בכלל ימי השבוע, בדרך כלל בשעה 9:00 בבוקר, ולאו דווקא בימי הלימוד. זאת כדי לאפשר פריסה מיטבית של הבחינות, בכפוף לאילוצים הקיימים.


הלימודים במגמות השונות מוצעים בשני מסלולים:

 מסלול א' (עם תיזה) - לסטודנטים המעוניינים לפתח כישורים מחקריים ו/או להמשיך לימודיהם לתואר שלישי.

 מסלול ב' (ללא תיזה) - לסטודנטים המעוניינים לרכוש השכלה רחבה במינהל עסקים במסגרת התמחותם.

בנוסף, לכל אחת מהמגמות ניתן יהיה לצרף את אשכול הדירקטורים

יתרונות תוכנית הMBA

מוסמכי MBA יוצאים לשוק העבודה עם כלים ומיומנויות המאפשרים להם להשתלב בתפקידי ניהול. התוכנית שמה דגש על פיתוח חשיבה ביקורתית לצד כלי ניהול מעשיים.
תהליך הלמידה של מנהלים אינו מסתיים עם קבלת התואר, ולכן התוכנית שמה לה למטרה הקניית תשתית להתפתחות עתידית של הבוגרים. 
הלימודים מתמקדים בצרכים של מנהלים בסביבה העסקית המודרנית באופן כללי וכן נתינת דגש לתחום המסוים בו בחר הסטודנט להתמחות.
הלומדים נחשפים לסוגיות המעסיקות את עולם העסקים, המושפע באופן ניכר מתהליכי גלובליזציה, שימוש מסיבי בשירותי אינטרנט מגוונים, שינויים מפליגים בהרגלי צריכה ועוד.

המגמות  

 

מימון:

ראש המגמה: פרופ' גיא קפלנסקי

המגמה במימון מכשירה לתפקידים מקצועיים בתחום ניהול כספי של חברות עסקיות, ניהול תיקי השקעות ומסחר בניירות ערך. המגמה מתאימה למעוניינים בקריירה בתפקידי ניהול ומטה בחברות עסקיות, בנקים, חברות ביטוח, משרדים ממשלתיים ורשויות ציבוריות וחברות העוסקות בשוק ההון. המגמה מקנה לבוגריה את הכלים והיסודות לקריירה פיננסית ניהולית עם דגש על בניית רקע תיאורטי חזק ומתן כלים אנליטיים וכמותיים הדרושים למנהל בעולם הפיננסים המודרני. יושם דגש על מקומו של הניהול הפיננסי בחברה העסקית ותפקידיו של המנהל הפיננסי, הבנה מעמיקה של תורת ההשקעות המודרנית, מימון בינלאומי והיכרות עם שוקי ההון הגלובליים, הבורסה ושוק ההון הישראלי, והבנה מעמיקה של ניירות ערך בכלל וניירות ערך נגזרים בפרט. 

בנוסף ללימודי הליבה של המגמה, תינתן אפשרות להתמקד ולהעמיק את הידע וההתנסות המעשית באחד משני אשכולות עבורם ניתן יהיה לקבל אישור נפרד.

אשכול ניהול השקעות יתמקד בצד התיאורטי והמעשי של ניהול השקעות, מדידת ביצועי תיקים, אנליזה של ניירות ערך וניירות ערך נגזרים. האשכול מרחיב לנושאים מתקדמים בהשקעות כמו מימון התנהגותי, וכולל ביצוע של סמינר מחקרי בתחום של השקעות ושוקי ההון. במסגרת הפרקטיקום באשכול תתבצע עבודה מעשית בתחום שוק ההון.  

אשכול מימון חברות ירחיב ויעמיק בנושאים הקשורים לניהול הפיננסי של הפירמה וירחיב לנושאים מתקדמים כמו חשבונאות ניהולית, ממשל תאגידי, ניהול סיכונים ומימון נדל"ן. האשכול כולל סדנא מעשית במימון חברות מתקדם בשיתוף חברות מובילות במשק הישראלי. באשכול זה הסטודנטים יידרשו לבצע סמינר מחקרי בתחומים הקשורים לתורת הפירמה.

סדנא מעשית במימון חברות מתקדם בשיתוף חברת גיזה זינגר אבן

תוכנית ההתמחות כוללת סדנא במימון חברות מתקדם, המועברת בשיתוף עם חברת גיזה זינגר אבן, פירמת הייעוץ הפיננסי, המימוני והבנקאות להשקעות הגדולה והוותיקה בישראל. פעילויות הפירמה מתבצעות בשלוש חטיבות: חטיבת המימון, חטיבת הייעוץ הכלכלי ומחקר אנליטי וממשל תאגידי. הסדנא נועדה להקנות למשתתפים בה היכרות מעשית עם נושאים עכשוויים בעולם מימון החברות בישראל. ההרצאות מועברות על ידי טובי המומחים בתחום בשוק ההון הישראלי.

בנוסף לאחד מהאשכולות הנ"ל, כל סטודנט יכול להשתלב גם באשכול דירקטורים. בחירה באשכול זה תחייב הוספה של קורס אחד - דירקטורים למתקדמים, בסמסטר א' של שנה ב'.


שיווק ופיתוח עסקי: 

ראש המגמה: פרופ' איל יניב

תוכנית MBA במגמת שיווק ופיתוח עסקי מכשירה את בוגריה לתפקידי מפתח בתחום הניהול הן ברמה הארצית והן ברמה הבינלאומית, מתוך השקפה עסקית שמנהלים בכלל תחומי העיסוק נדרשים להשכלה שיווקית. מנהל השיווק בעידן המבוסס על ביג דאטה ובינה מלאכותית הינו הציר המרכזי המחבר בין החברה לבין הלקוחות, משפיע על תכנון המוצרים והשירותים, ומוביל אינטראקציה שיווקית רב-ערוצית לחיזוק נאמנות לקוח והצלחה אל מול התחרות בשוק.

התחרות הקיימת בעידן הנוכחי מחייבת את החברות להשקעה מרבית בתהליכי השיווק תוך ניצול הזדמנויות עסקיות, והתאמתן לשינויים הדינמיים המתרחשים בשווקים בהם הן פועלות. המגמה בשיווק ופיתוח עסקי חיונית לכל מנהל המעוניין להשתלב בעשייה העסקית, וזאת בשל הכלים המעשיים המוענקים במסגרת לימודי המגמה, המאפשרים הבנה של כלל התהליכים העסקיים הרלוונטיים לעידן הנוכחי. במרבית החברות המובילות, בעלי השכלה בתחום השיווק מהווים חלק מרכזי מתוך ההנהלה הבכירה של הארגון, וזאת מתוך הבנה שתחום השיווק משמעותי לפיתוחן העסקי ולקידומן של אותן חברות בעיקר בשווקים תחרותיים. ללא ניהול נכון של התהליך השיווקי לעיתים אין לחברה העסקית זכות קיום.

התוכנית כוללת קורסים מתקדמים בשיווק בנושאים הייחודיים לאוניברסיטת בר-אילן, הרצאות אורח של בכירים מתעשיית השיווק וביצוע של פרקטיקום המהווה התמחות (סטאז') בתחום השיווק.

המגמה בשיווק ופיתוח עסקי מקנה ידע בנושאים עדכניים ומרכזיים בשיווק וניהול מתקדם הכוללים, בין היתר, את התחומים הבאים: שיווק דיגיטלי, שיווק במדיה חברתית, שיווק מיזמים טכנולוגיים, יישומי ביג דאטה בשיווק, אנליטיקה עסקית בשיווק, ניתוח רשתות חברתיות, התנהגות צרכנים, מחקר שיווקי, יצירתיות בשיווק ופיתוח מוצרים, שיווק לעסקים וקבלת החלטות צרכניות.

בנוסף ללימודי הליבה של המגמה, תינתן אפשרות להתמקד ולהעמיק את הידע וההתנסות המעשית באחד משני אשכולות, עבורם ניתן יהיה לקבל אישור נפרד.

אשכול שיווק דיגיטלי המתמקד בהיכרות עם הכלים, האסטרטגיות, הטקטיקות וערוצי השיווק של המדיה הדיגיטלית הנדרשים להשגת יתרון עסקי, בעידן שבו תקציבי שיווק מרכזיים מועברים מהמדיה המסורתית למדיה הדיגיטלית. למסיימי האשכול יוענק אישור על לימודי אשכול שיווק דיגיטלי.

אשכול חדשנות ויזמות פותח צוהר לעולם מרתק ומלא הזדמנויות, ומעניק לסטודנטים ידע, כלים ומיומנויות הנדרשים להצלחה בעולם היזמות והחדשנות, תוך התמקדות בנושאים הבאים: זיהוי והערכה של הזדמנויות עסקיות חדשניות, פיתוח תוכניות עסקיות, ניהול צוות יזמי, פיתוח ושיווק של מוצרים ושירותים חדשניים, וניהול פיננסי של מיזמים. התוכנית משלבת ידע תיאורטי מעמיק עם ניסיון מעשי נרחב, המועבר במתכונת של הרצאות וסדנאות, פרויקטים מעשיים וחשיפה בלתי אמצעית לעולם היזמות. ההתמחות מתאימה לסטודנטים בעלי יוזמה, יצירתיות, רצון להוביל וסקרנות אינטלקטואלית, המעוניינים לפתח קריירה מרתקת ומאתגרת בעולם היזמות והחדשנות. למסיימי האשכול יוענק אישור על לימודי אשכול בחדשנות ויזמות.

בנוסף לאחד מהאשכולות הנ"ל, כל סטודנט יכול להשתלב גם באשכול דירקטורים. בחירה באשכול זה תחייב הוספת שני קורסים - דירקטורים למתקדמים וניתוח דוחות כספיים, שייערכו בסמסטר א' של שנה ב'.

 

ניהול :

ראש המגמה: ד"ר רווה הרוש

תוכנית ה-MBA בהתמחות ניהול מכשירה את בוגריה ברמת המיקרו בניהול ההיבטים הפסיכולוגיים של העובדים בארגון וברמת המקרו בניהול תהליכי שינוי ואסטרטגיה בראיה הארגונית הרחבה.

בנוסף לתכני הליבה של ניהול עובדים ותהליכים ארגוניים, ההתמחות מציעה לסטודנטים את הידע, הכלים וההתנסות להובלת תהליכים בסביבה הארגונית של מאה ה-21, המאופיינת בגלובליזציה, ארגונים עתירי ידע, מעבר למבנה ארגוני שטוח ומבוסס פרויקטים. בכדי להכין בוגרי התכנית לסביבות הארגוניות הדינמיות האלו, ההתמחות בניהול מציעה שני אשכולות:

  1. אשכול ניהול ואסטרטגיה בינ"ל - מתמקד באתגרי ניהול בחברות בינ"ל שפועלות בסביבות תרבותיות ועסקיות שונות בעולם. הסטודנטים מקבלים כלי ניהול בסביבה הרב-תרבותית מרמת העובד והצוות, ועד הרמה האסטרטגית הבנ"ל. האשכול כולל התנסות בצוותי עבודה רב-תרבותיים ובסימולציה עסקית מתקדמת של התרחבות גלובלית.
  2. אשכול ניהול פרויקטים - מתמקד בכלים החיוניים למנהל בארגונים מבוססי עבודה פרויקטלית. הסטודנטים מקבלים כלים בניהול פרויקטים מורכבים, פיתוח וניהול צוות. בנוסף הפרקטיקום בהתמחות מהווה הכנה למבחן הסמכה לתעודת PMP הנדרשת בניהול פרויקטים מול חברות גלובליות. 

3. אשכול חדשנות ויזמות פותח צוהר לעולם מרתק ומלא הזדמנויות, ומעניק לסטודנטים ידע, כלים ומיומנויות הנדרשים להצלחה בעולם היזמות והחדשנות, תוך התמקדות בנושאים הבאים: זיהוי והערכה של הזדמנויות עסקיות חדשניות, פיתוח תוכניות עסקיות, ניהול צוות יזמי, פיתוח ושיווק של מוצרים ושירותים חדשניים, וניהול פיננסי של מיזמים. התוכנית משלבת ידע תיאורטי מעמיק עם ניסיון מעשי נרחב, המועבר במתכונת של הרצאות וסדנאות, פרויקטים מעשיים וחשיפה בלתי אמצעית לעולם היזמות. ההתמחות מתאימה לסטודנטים בעלי יוזמה, יצירתיות, רצון להוביל וסקרנות אינטלקטואלית, המעוניינים לפתח קריירה מרתקת ומאתגרת בעולם היזמות והחדשנות. למסיימי האשכול יוענק אישור על לימודי אשכול בחדשנות ויזמות.

בוגרי התוכנית יקבלו רקע מתאים לתפקידי ניהול בסביבה הארגונית של המאה ה 21, בדגש על ניהול בחברות בינ"ל וחברות מבוססות מבנה עבודה פרויקטלי.

בנוסף לאחד מהאשכולות הנ"ל, כל סטודנט יכול להשתלב גם באשכול דירקטורים. בחירה באשכול זה תחייב הוספת שני קורסים - דירקטורים למתקדמים וניתוח דוחות כספיים, שייערכו בסמסטר א' של שנה ב'.

 

מערכות מידע: 

ראש המגמה: פרופ' רועי גלברד

המגמה במערכות מידע נועדה להקנות לבוגרים את הידע, הכלים וההתנסות, העונים לדרישות השוק במאה ה 21. לשם כך התוכנית מכשירה את המשתתפים באחד משלושה תחומי עיסוק (שלושה אשכולות לימוד): א. ניהול תשתיות וסייבר, בשיתוף עם גוף ההסמכה - ISACA . ב. אנליטיקה עסקית תוך שימוש בכלי Data Science מתקדמים ג. ניהול פרויקטים (אשכול משותף עם התמחות ניהול)


סטודנט המשלים את הקורסים באשכול, מקבל אישור נפרד על כך, בנוסף לתעודת ה- MBA במערכות מידע. לחלופין, סטודנט יכול לקחת קורסים משלושת האשכולות מבלי להשלים אשכול כלשהו, ואז הוא זכאי רק לתעודת ה- MBA במערכות מידע.

במסגרת אשכול אנליטיקה עסקית ניתנים הקורסים: ניתוח רשתות חברתיות, מחסני נתונים בעולם נתוני עתק, כריית נתונים וגלוי ידע, יישומי R בכריית נתונים, כרייה ועיבוד טקסט, טכנולוגיות לניהול נתוני עתק ופרקטיקום מעשי. הלימוד משולב בשימוש בכלי תוכנה ייעודיים, ומכשיר את הבוגרים לשמש כ- Data scientists בארגון, עם אוריינטציה למגוון תחומי האנליטיקה העסקית.

אשכול ניהול תשתיות וסייבר מכשיר את הבוגרים להיבטי הניהול, הארגון והאבטחה של תשתיות וטכנולוגיות המידע בארגון. במסגרת האשכול ניתנים הקורסים: יסודות הסייבר, מערכות אחסון, מתקפות והגנות בעולם הסייבר, ניהול סיכונים בטכנולוגיות מידע, נושאים נבחרים באבטחת סייבר ופרקטיקום מעשי. מעבר לידע ולכלים, הקורסים כוללים גם הכשרה והכנה לשתי בחינות הסמכה רשמיות בתחום: הסמכת CSX והסמכת CRISC . סטודנט המשלים את הקורסים באשכול וניגש למבחני ההסמכה הבינלאומיים של ISACA יזכה למתן תמיכת בית הספר במימון הבחינה.

אשכול ניהול פרויקטים המתמקד בכלים החיוניים למנהל בארגונים מבוססי עבודה פרויקטלית. הסטודנטים מקבלים כלים בניהול פרויקטים מורכבים, פיתוח וניהול צוות. בנוסף לכך, הפרקטיקום במגמה מהווה הכנה למבחן הסמכה לתעודת PMP הנדרשת בניהול פרויקטים מול חברות גלובליות.

שיתוף פעולה של אוניברסיטת בר-אילן ו-  ISACA 
במסגרת שיתוף הפעולה של אוניברסיטת בר-אילן והסניף הישראלי של גוף התקינה ISACA  הסטודנטים לומדים על בסיס חומרי הלימוד של ISACA, המותאמים לבחינות ההסמכה הבינלאומיות SCX ו-CRISC. בית הספר יממן לסטודנטים מצטיינים את עלות מבחני ההסמכה הנ"ל. 

בנוסף לאחד מהאשכולות הנ"ל, כל סטודנט יכול להשתלב גם באשכול דירקטורים. בחירה באשכול זה תחייב הוספת שני קורסים - דירקטורים למתקדמים וניתוח דוחות כספיים, שייערכו בסמסטר א' של שנה ב'.

 

אשכול דירקטורים:

בעולם העסקים העכשווי הולכת ומתגברת מגמה של הציבור, בתי המשפט והרגולציה כאחד, להנהיג נורמות ניהול המעוגנות ב"כללי הממשל התאגידי." הכללים מגדירים וקובעים את מתכונת ניהול התאגיד, ובין היתר מסדירים את פעולת מרכיבי התאגיד ואת תפקידיהם.
חשיבותם היא, בין היתר, ביצירת מנגנוני ניהול, פיקוח ובקרה ראויים, המבטיחים כי התאגיד יתנהל כיאות ויפעל בשקיפות על פי עקרון השוויון
וכללי דיווח ובקרה ראויים, וכי המנהלים וגורמי הפיקוח והבקרה יישאו באחריות לפעילותם.
האשכול מורכב מקורס בסיסי בנושא "דירקטורים", המהווה חלק מתוכנית הלימודים בכל אחת מההתמחויות וכן קורס "דירקטורים למתקדמים" ו"ניהול דוחות כספיים", המעשירים את "ארגז הכלים" של הבוגר. למסיים אשכול זה יוענק אישור על סיום אשכול בתחום הדירקטורים.

כאמור, אשכול זה יכול להצטרף לכל אחת מהמגמות, במידה ובחר בכך הסטודנט.